25 жовтня з нагоди 105-ї річниці від заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету відбулася V Всеукраїнська наукова конференція «Традиції Івана Огієнка у світлі вітчизняної науки».

Конференція зініційована й організована кафедрою історії української літератури та компаративістики К-ПНУ. Ідейним організатором всеукраїнського огієнківського наукового форуму вже традиційно став Олег Рарицький, професор кафедри історії української літератури та компаративістики, доктор філологічних наук, професор, керівник науково-дослідного центру огієнкознавства.

Із вітальним словом до учасників конференції звернулась завідувач кафедри історії української літератури та компаративістики, кандидат філологічних наук, доцент Людмила Починок.

Проректор з наукової роботи Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, доктор педагогічних наук, професор Світлана Миронова згадала славетну історію університету, наголосила на тому, що сьогодні особливо важливо плекати традиції Огієнкового вишу.

У межах конференції презентована відкрита лекція із циклу щорічних лекцій пам’яті Івана Огієнка «…Я дивлюся на майбутнє оптимістично. Кам’янець-Подільський період творчості П. Грунського – майбутнього гумориста Остапа Вишні (1919–1920)» у прочитанні Сергія Гальченка, старшого наукового співробітника, завідувача відділу рукописних фондів і текстології, заступника директора з наукової та видавничої діяльності Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України.

Остап Вишня – письменник-гуморист. Упродовж життя написав близько двох з половиною тисяч творів: це гуморески, нариси, фейлетони, памфлети, мемуари, щоденник, переклади. Започаткував у літературі новий жанр – усмішку (різновид гумористичного оповідання, у якому оповідь про події була короткою, точною, дотепною і доброю. Він був «королем українського тиражу». За життя гумориста побачило світ понад 100 збірок його творів, деякі неодноразово перевидавалися

До Кам’янця-Подільського Остап Вишня прибув у 1919 році у складі міністерства в зв’язку з військово-політичними подіями. Саме тут він покинув службу й зайнявся літературною справою. Гуморист опублікував на шпальтах газет Кам’янця-Подільського понад 40 творів. Перший твір – фейлетон «Демократичні реформи Денікіна (Фейлетон. Матеріалом для конституції бути не може)», який за підписом «П. Грунський» був надрукований у кам’янець-подільській газеті «Народна воля». 17 лютого 1920 року змушений був виїхати до Києва.

На пленарному засіданні у форматі обговорення тематики відкритої лекції старшого наукового співробітника, завідувача відділу рукописних фондів і текстології, заступника директора з наукової та видавничої діяльності Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України Сергія Гальченка з доповідями виступили доктор філологічних наук, професор Ніна Бернадська (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), доктор філологічних наук, доцент, Валентина Біляцька (Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»), кандидат філологічних наук, професор Галина Райбедюк (Ізмаїльський державний гуманітарний університет), доктор філологічних наук, професор Олег Рарицький (Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка), доцент-емерит Людмила Третяк (Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка), кандидат педагогічних наук, доцент Тетяна Франчук (Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка).

До наукової дискусії в онлайновому обговоренні долучилися кандидат філологічних наук, доцент Інна Приймак (Хмельницький  національний університету), кандидат філологічних наук, доцент Інна Онікієнко (Криворізький державний педагогічний університет), кандидат філологічних наук, доцент Ніна Поляруш (Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського), доктор філологічних наук, професор Наталія Піддубна (Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди), кандидат філологічних наук, доцент Оксана Плющик (НБУВ, Інститут біографічних досліджень).

В онлайновому форматі конференції розгорнулось жваве спілкування між науковцями з різних куточків країни, яких консолідував Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка.

Під час зустріч відбулась презентація книжки «Остап Вишня. Невеселе життя: документальна біохроніка» / упорядкування, вступна стаття та примітки Сергія Гальченка. Харків : Фоліо, 2022. 784 с.

Книжкову експозицію підготувала завідувач інформаційно-бібліографічного відділу бібліотеки Галина Гайшук.

Також варто відзначити, що вийшла друком восьма лекція із циклу щорічних лекцій на пошану першого ректора Івана Огієнка, що читаються у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка до дня заснування Alma mater. Почесний лектор 2022 року – Ніна Бернадська, професорка Київського національного універстету імені Тараса Шевченка.

Кафедра історії української літератури та компаративістики