НАВЧАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЛІТЕРАТУРНОГО КРАЄЗНАВСТВА

Історія створення: Лабораторія заснована у 1997 році як науково-методичний підрозділ Кам’янець-Подільського педагогічного університету, керівником якої була Третяк Людмила Володимирівна, асистент кафедри історії української літератури та компаративістики. Основним завданням лабораторії була систематизація та оприлюднення літературно-краєзнавчих матеріалів, вивчення творчості письменників-подолян.

Діяльність лабораторії була спрямована на визначення та підтримку обдарованої молоді з числа студентів та учнів міста й області, надання консультаційної допомоги у наукових дослідженнях у галузі літературного краєзнавства Поділля, організації інноваційних наукових проєктів. Даний структурний підрозділ здійснював пошукову, експериментальну, консультаційну діяльність на основі поєднання освітньо‑виховного процесу з науковим дослідженням.

З квітня 2015 року лабораторію очолювала кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики Джурбій Тетяна Олександрівна.

З грудня 2022 року лабораторію очолює кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики Расевич Любов Петрівна.

Склад лабораторії

Расевич Любов Петрівна – кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики, член Національної спілки краєзнавців України.

Посада: завідувач навчальної лабораторії літературного краєзнавства

Щегельський Валерій Васильович кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики, член Національної спілки краєзнавців України.

Мета діяльності лабораторії:

Теоретичне обгрунтування та дослідження краєзнавчого матеріалу, пошукова робота у відповідній царині. Системний аналіз літератури рідного краю як на практичному, так і на науковому рівнях, вивчення стану її викладання у практиці шкільного курсу літератури.

Розробка і наукове обґрунтування методичної системи вивчення літературного краєзнавства у курсі вітчизняної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах та перевірка ефективності створеної методики, її психолого-педагогічне підґрунтя і методичного забезпечення на практиці.

Об’єкт дослідження лабораторії літературного краєзнавства є література Поділля від давньої доби до сучасності.

Предмет дослідження лабораторії – зміст, методи, прийоми і форми навчальної та наукової діяльності, що забезпечують ефективну літературно-краєзнавчу роботу.

Основні напрями роботи лабораторії:

систематизація та комплектація художньої краєзнавчої бібліотеки;

– наукові літературознавчі дослідження;

-розробка авторської друкованої продукції з Літературного краєзнавства;

-розробку авторських дослідницьких програм з вивчення літератури рідного краю, інноваційних методів та засобів вивчення літературознавчого та літературного матеріалів;

-створення інноваційних проєктів у досліджуваній царині;

-співпраця з Хмельницькою обласною організацією Національної спілки письменників України;

-співпраця з освітніми установами міста, району, області на рівні творчих контактів, обміну досвідом тощо;

-проведення творчих вечорів, зустрічей з письменниками та видатними літературознавцями, які є вихідцями з Поділля або причетні до розвитку літературного процесу на цій території.

ПОЛОЖЕННЯ ПРО НАВЧАЛЬНУ ЛАБОРАТОРІЮ 

Фонди лабораторії:

У розпорядженні лабораторії:

– авторські збірки художніх творів письменників-подолян;

– літературно-критичні розвідки з Літературного краєзнавства;

– літературознавчі мапи письменницького Поділля;

– збірки з дарчими автографами авторів.

Основні досягнення:

Через провадження тісної співпраці з науковими установами регіонального, обласного рівня фонди лабораторії систематично поповнюються друкованою продукцією як теоретичного, так і практичного значення.

На матеріалі фондів лабораторії підготовлено низку студентських наукових робіт, розвідок (курсові роботи, дипломні проєкти, наукові публікації), виголошено наукові доповіді та повідомлення на багатьох конференціях з публікуванням їх текстів. Написано учнівські (МАН) наукові роботи, запроваджено певний набутий літературно-краєзнавчий масив у навчально-виховний процес.

Виготовлено літературознавчі мапи письменницького Поділля.

Участь в організації й проведенні Міжнародної наукової конференції «Художній вимір та історичний контекст життєтворчості Івана Огієнка»; участь у підготовці до друку збірника «Іван Огієнко і сучасна наука та освіта. Науковий збірник: Серія філологічна».

Сформовано регіональні папки з літератури Поділля.

Здійснено організацію і проведення наукового семінару «Образ Поділля у творчості С. Руданського»; студентського круглого столу «Степан Руданський – видатний подолянин», присвяченого 185-річчю  від дня народження письменника.

У навчальному плані лабораторія літературного краєзнавства функціонує як аудиторія предметного вивчення навчальних дисциплін з літератури рідного краю для студентів факультету української філології та журналістики. Студенти мають можливість не тільки теоретично, а й предметно вивчати письменницькі набутки краю.

 

Список публікацій:

 

  • Джурбій Т.О. Художні особливості прози Володимира Бабляка // Іван Огієнко і сучасна наука та освіта : науковий збірник : серія філологічна / [редкол.: Л. М. Марчук (гол. ред.), О. А. Рарицький (відп. ред.), та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2020. Вип. ХVІІ. С.218-224 (Google Scholar, Index Copernicus)
  • Джурбій Т.О. Подільський період життєтворчості Івана Іова // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів: у 3-х томах. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2021. Вип. 20. Т.3. (не фахове видання)
  • Джурбій Т.О. М. Мачківський як автор біографічної прози // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2022. Вип. 21. Т.3. С. 259-261(не фахове видання)
  • Расевич Л.П. Літературне краєзнавство в естетико-ціннісній парадигмі епохи глобалізації // Вісник науки та освіти (Серія «Філологія», Серія «Педагогіка», Серія «Соціологія», Серія «Культура і мистецтво», Серія «Історія та археологія»): журнал. 2023. № 1(7) С. 208-221

Науково-Методичні заходи

  1. Онлайн семінар «Іван Прокоф’єв – письменник і науковець (до 65-річчя від дня народження)» (11 червня 2020 р., м. Кам’янець-Подільський).
  2. Круглий стіл «Творчість В. Свідзінського як феномен «неканонічної традиційності» (до 135-річчя від дня народження поета), Кам’янець-Подільський, 5 жовтня, 2020 р.
  3. Круглий стіл «Людмила Третяк: краєзнавець, педагог, особистість» (до 70-річчя від дня народження), м. Кам’янець-Подільський, 17 березня 2021р.
  4. Круглий стіл «Доба, творчість, стиль, інтерпретації Віталія Нечитайла» (до 80-річчя від дня народження), м. Кам’янець-Подільський, 7 червня 2021 р.
  5. Всеукраїнська міждисциплінарна наукова конференція «Феномен Михайлини Коцюбинської в контексті доби»:  до 90-річчя від дня народження (17, 18 грудня 2021 року, 11 січня, 1, 15, 22 лютого 2022 року, Кам’янець-Подільський, Вінниця, Київ, Чернігів, Оринин 2021, 2022).
  6. Круглий стіл «Полікарп Свідер – педагог, науковець, особистість» (до 100-річного ювілею), м. Кам’янець-Подільський, 05 квітня 2023 р.
  7. Круглий стіл «Народу рідному усе!» (до 130-річного ювілею Микити Годованця та 105-річчя Огієнкового університету) (м. Кам’янець-Подільський, К-ПНУ імені Івана Огієнка – Кам’янець-Подільський фаховий коледж культури і мистецтв, 26 вересня 2023 року).
  8. Досліджуємо літературу рідного краю: змістовна розмова про Патріарха Української Байки Микиту Годованця зі студентами коледжу економіки, права та інформаційних технологій (2023р.)
  9. Презентація
  10. Презентація наукового фонду лабораторії краєзнавства(2023).
  11. Круглий стіл: «Василь Стус у фокусі усної історії / оповіді: досвід глибинного інтерв’ю» (м. Кам’янець-Подільський, К-ПНУ ім. Івана Огієнка, 21 червня 2023 р.).
  12. Відкрита лекція із циклу щорічних лекцій пам’яті Івана Огієнка «…Я дивлюся на майбутнє оптимістично»: Кам’янець-Подільський період творчості П. Грунського – майбутнього гумориста Остапа Вишні (1919–1920)» у прочитанні Сергія Гальченка, старшого наукового співробітника Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України (Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, м. Київ – К-ПНУ ім. Івана Огієнка, м. Кам’янець-Подільський,  25 жовтня 2023 р.).
  13. Презентація книжки «Остап Вишня. Невеселе життя: документальна біохроніка» / упорядкування, вступна стаття та примітки Сергія Гальченка. Харків : Фоліо, 2022. 784 с. (Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, м. Київ – К-ПНУ ім. Івана Огієнка, м. Кам’янець-Подільський,  25 жовтня 2023 р.).

 

Діяльність студентської наукової проблемної групи

«Літературне краєзнавство Поділля»

Основні завдання проблемної групи – теоретичне обґрунтування та дослідження краєзнавчого матеріалу, пошукова робота у відповідній площині; системний аналіз літератури рідного краю як на практичному, так і на науковому рівнях; вивчення стану її викладання у практиці шкільного курсу літератури; розробка і наукове обґрунтування методичної системи вивчення літературного краєзнавства у курсі вітчизняної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах та перевірка ефективності створеної методики, її психолого-педагогічного підґрунтя і методичного забезпечення на практиці. Об’єктом вивчення є література Поділля від давньої доби до сучасності.

 

Індивідуальні теми студентських досліджень

 

2015-2016 н.р.

 

1.      Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. Гораш Тетяна
2.      Образ Устима Кармалюка на сторінках світової прози. Капріян Ірина 
3.      Образ Поділля у вітчизняних письменників. Кушнір Тетяна
4.      Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Підвишенна Оксана
5.      Творчість М. Федунця. Руснак Аліса
6.      Подільські пререкладачі. Садлій Богдана
7.      Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. Капріян Ірина 
8.      Творчість письменників-подолян у діаспорі. Кушнір Тетяна
9.      Гумористи Поділля. Підвишенна Оксана
10.                Представники дитячої літератури на Поділлі.

 

Руснак Аліса

 

2016-2017 н.р.

 

1.                  Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. Базилюк Інна
2.                  Образ Устима Кармалюка на сторінках світової прози. Драгомерецька Лілія
3.                  Образ Поділля у вітчизняних письменників. Іванишин Христина
4.                  Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Грель Ольга
5.                  Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Дем’янова Юлія
6.                  Подільські пререкладачі. Лісова Крістіна
7.                  Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. Малішевська Наталія
8.                  Творчість письменників-подолян у діаспорі.

 

Мамчур Лілія
9.                  Гумористи Поділля.

 

Ходань Марія
10.              Представники дитячої літератури на Поділлі.

 

Дем’янова Юлія

 

2017-2018 н.р.

 

1.        Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. Козярук Богдана
2.        Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. Кравчук Вікторія
3.        Образ Поділля у вітчизняних письменників. Курманська Ганна
4.        Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Магеровська Тетяна
5.        Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Максимів Мар’яна
6.        Подільські пререкладачі. Москалишена Тетяна
7.        Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. Козярук Богдана
8.        Творчість письменників-подолян у діаспорі.

 

Магеровська Тетяна
9.        Гумористи Поділля.

 

Москалишена Тетяна
10.    Представники дитячої літератури на Поділлі.

 

Курманська Ганна

 

2019-2020 н.р.

 

1.        Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. Мисак Наталія
2.        Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. Міляр Катерина
3.        Образ Поділля у вітчизняних письменників. Пасєчнікова Аліна
4.        Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Перебийносюк Ірина
5.        Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Поп Наталія
6.        Подільські пререкладачі. Мисак Наталія
7.        Подільська духовна семінарія та її випускники.

 

Міляр Катерина
8.        Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. Пасєчнікова Аліна
9.        Творчість письменників-подолян у діаспорі.

 

Перебийносюк Ірина
10.    Гумористи Поділля.

 

Поп Наталія
11.    Представники дитячої літератури на Поділлі.

 

Перебийносюк Ірина

 

2020-2021 н.р.

 

1 Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. Гуменюк Руслан
2 Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. Кучер Анна
3 Образ Поділля у вітчизняних письменників. Цегельник Діана
4 Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Довга Аліна
5 Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Бурса Карина
6 Подільські пререкладачі. Гуменюк Руслан
7 Подільська духовна семінарія та її випускники.

 

Кучер Анна
8 Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. Цегельник Діана
9 Творчість письменників-подолян у діаспорі.

 

Довга Аліна
10 Гумористи Поділля.

 

Бурса Карина
11 Представники дитячої літератури на Поділлі.

 

Цегельник Діана

 

2021-2022 н.р.

 

1 Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. Білоткач Діана
2 Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. Городисько Зоряна
3 Образ Поділля у вітчизняних письменників. Корчова Лілія
4 Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Рудчик Оксана
5 Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. Стойко Марина
6 Подільські пререкладачі. Білоткач Діана
7 Подільська духовна семінарія та її випускники.

 

Городисько Зоряна
8 Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. Корчова Лілія
9 Творчість письменників-подолян у діаспорі.

 

Рудчик Оксана
10 Гумористи Поділля.

 

Корчова Лілія
11 Представники дитячої літератури на Поділлі.

 

Рудчик Оксана

ПОДІЇ

  1. Презентація книги Олександра Жиго «Слухай. Дивись. Мовчи».
  2. Вшанування пам’яті видатного Байкаря.