НАУКОВО-МЕТОДИЧНА ЛАБОРАТОРІЯ ЛІТЕРАТУРНОГО КРАЄЗНАВСТВА
Історія створення: Лабораторія заснована у 1997 році як науково-методичний підрозділ Кам’янець-Подільського педагогічного університету, керівником якої була Третяк Людмила Володимирівна, асистент кафедри історії української літератури та компаративістики. Основним завданням лабораторії була систематизація та оприлюднення літературно-краєзнавчих матеріалів, вивчення творчості письменників-подолян.
Діяльність лабораторії була спрямована на визначення та підтримку обдарованої молоді з числа студентів та учнів міста й області, надання консультаційної допомоги у наукових дослідженнях у галузі літературного краєзнавства Поділля, організації інноваційних наукових проєктів. Даний структурний підрозділ здійснював пошукову, експериментальну, консультаційну діяльність на основі поєднання освітньо‑виховного процесу з науковим дослідженням.
З квітня 2015 року лабораторію очолює кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики Джурбій Тетяна Олександрівна.
Мета діяльності лабораторії:
Теоретичне обгрунтування та дослідження краєзнавчого матеріалу, пошукова робота у відповідній царині. Системний аналіз літератури рідного краю як на практичному, так і на науковому рівнях, вивчення стану її викладання у практиці шкільного курсу літератури.
Розробка і наукове обґрунтування методичної системи вивчення літературного краєзнавства у курсі вітчизняної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах та перевірка ефективності створеної методики, її психолого-педагогічне підґрунтя і методичного забезпечення на практиці.
Об’єкт дослідження лабораторії літературного краєзнавства є література Поділля від давньої доби до сучасності.
Предмет дослідження лабораторії – зміст, методи, прийоми і форми навчальної та наукової діяльності, що забезпечують ефективну літературно-краєзнавчу роботу.
Основні напрями роботи лабораторії:
– систематизація та комплектація художньої краєзнавчої бібліотеки;
– наукові літературознавчі дослідження;
-розробка авторської друкованої продукції з Літературного краєзнавства;
-розробку авторських дослідницьких програм з вивчення літератури рідного краю, інноваційних методів та засобів вивчення літературознавчого та літературного матеріалів;
-створення інноваційних проєктів у досліджуваній царині;
-співпраця з Хмельницькою обласною організацією Національної спілки письменників України;
-співпраця з освітніми установами міста, району, області на рівні творчих контактів, обміну досвідом тощо;
-проведення творчих вечорів, зустрічей з письменниками та видатними літературознавцями, які є вихідцями з Поділля або причетні до розвитку літературного процесу на цій території.
Фонди лабораторії:
У розпорядженні лабораторії:
– авторські збірки художніх творів письменників-подолян;
– літературно-критичні розвідки з Літературного краєзнавства;
– літературознавчі мапи письменницького Поділля;
– збірки з дарчими автографами авторів.