НАВЧАЛЬНА ЛАБОРАТОРІЯ ЛІТЕРАТУРНОГО КРАЄЗНАВСТВА
Історія створення: Лабораторія заснована у 1997 році як науково-методичний підрозділ Кам’янець-Подільського педагогічного університету, керівником якої була Третяк Людмила Володимирівна, асистент кафедри історії української літератури та компаративістики. Основним завданням лабораторії була систематизація та оприлюднення літературно-краєзнавчих матеріалів, вивчення творчості письменників-подолян.
Діяльність лабораторії була спрямована на визначення та підтримку обдарованої молоді з числа студентів та учнів міста й області, надання консультаційної допомоги у наукових дослідженнях у галузі літературного краєзнавства Поділля, організації інноваційних наукових проєктів. Даний структурний підрозділ здійснював пошукову, експериментальну, консультаційну діяльність на основі поєднання освітньо‑виховного процесу з науковим дослідженням.
З квітня 2015 року лабораторію очолювала кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики Джурбій Тетяна Олександрівна.
З грудня 2022 року лабораторію очолює кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики Расевич Любов Петрівна.
Склад лабораторії
Мета діяльності лабораторії:
Теоретичне обгрунтування та дослідження краєзнавчого матеріалу, пошукова робота у відповідній царині. Системний аналіз літератури рідного краю як на практичному, так і на науковому рівнях, вивчення стану її викладання у практиці шкільного курсу літератури.
Розробка і наукове обґрунтування методичної системи вивчення літературного краєзнавства у курсі вітчизняної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах та перевірка ефективності створеної методики, її психолого-педагогічне підґрунтя і методичного забезпечення на практиці.
Об’єкт дослідження лабораторії літературного краєзнавства є література Поділля від давньої доби до сучасності.
Предмет дослідження лабораторії – зміст, методи, прийоми і форми навчальної та наукової діяльності, що забезпечують ефективну літературно-краєзнавчу роботу.
Основні напрями роботи лабораторії:
– систематизація та комплектація художньої краєзнавчої бібліотеки;
– наукові літературознавчі дослідження;
-розробка авторської друкованої продукції з Літературного краєзнавства;
-розробку авторських дослідницьких програм з вивчення літератури рідного краю, інноваційних методів та засобів вивчення літературознавчого та літературного матеріалів;
-створення інноваційних проєктів у досліджуваній царині;
-співпраця з Хмельницькою обласною організацією Національної спілки письменників України;
-співпраця з освітніми установами міста, району, області на рівні творчих контактів, обміну досвідом тощо;
-проведення творчих вечорів, зустрічей з письменниками та видатними літературознавцями, які є вихідцями з Поділля або причетні до розвитку літературного процесу на цій території.
ПОЛОЖЕННЯ ПРО НАВЧАЛЬНУ ЛАБОРАТОРІЮ
Фонди лабораторії:
У розпорядженні лабораторії:
– авторські збірки художніх творів письменників-подолян;
– літературно-критичні розвідки з Літературного краєзнавства;
– літературознавчі мапи письменницького Поділля;
– збірки з дарчими автографами авторів.
Основні досягнення:
Через провадження тісної співпраці з науковими установами регіонального, обласного рівня фонди лабораторії систематично поповнюються друкованою продукцією як теоретичного, так і практичного значення.
На матеріалі фондів лабораторії підготовлено низку студентських наукових робіт, розвідок (курсові роботи, дипломні проєкти, наукові публікації), виголошено наукові доповіді та повідомлення на багатьох конференціях з публікуванням їх текстів. Написано учнівські (МАН) наукові роботи, запроваджено певний набутий літературно-краєзнавчий масив у навчально-виховний процес.
Виготовлено літературознавчі мапи письменницького Поділля.
Участь в організації й проведенні Міжнародної наукової конференції «Художній вимір та історичний контекст життєтворчості Івана Огієнка»; участь у підготовці до друку збірника «Іван Огієнко і сучасна наука та освіта. Науковий збірник: Серія філологічна».
Сформовано регіональні папки з літератури Поділля.
Здійснено організацію і проведення наукового семінару «Образ Поділля у творчості С. Руданського»; студентського круглого столу «Степан Руданський – видатний подолянин», присвяченого 185-річчю від дня народження письменника.
У навчальному плані лабораторія літературного краєзнавства функціонує як аудиторія предметного вивчення навчальних дисциплін з літератури рідного краю для студентів факультету української філології та журналістики. Студенти мають можливість не тільки теоретично, а й предметно вивчати письменницькі набутки краю.
Список публікацій:
- Джурбій Т.О. Художні особливості прози Володимира Бабляка // Іван Огієнко і сучасна наука та освіта : науковий збірник : серія філологічна / [редкол.: Л. М. Марчук (гол. ред.), О. А. Рарицький (відп. ред.), та ін.]. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2020. Вип. ХVІІ. С.218-224 (Google Scholar, Index Copernicus)
- Джурбій Т.О. Подільський період життєтворчості Івана Іова // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів: у 3-х томах. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2021. Вип. 20. Т.3. (не фахове видання)
- Джурбій Т.О. М. Мачківський як автор біографічної прози // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів, докторантів і аспірантів. Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2022. Вип. 21. Т.3. С. 259-261(не фахове видання)
- Расевич Л.П. Літературне краєзнавство в естетико-ціннісній парадигмі епохи глобалізації // Вісник науки та освіти (Серія «Філологія», Серія «Педагогіка», Серія «Соціологія», Серія «Культура і мистецтво», Серія «Історія та археологія»): журнал. 2023. № 1(7) С. 208-221
Науково-Методичні заходи
- Онлайн семінар «Іван Прокоф’єв – письменник і науковець (до 65-річчя від дня народження)» (11 червня 2020 р., м. Кам’янець-Подільський).
- Круглий стіл «Творчість В. Свідзінського як феномен «неканонічної традиційності» (до 135-річчя від дня народження поета), Кам’янець-Подільський, 5 жовтня, 2020 р.
- Круглий стіл «Людмила Третяк: краєзнавець, педагог, особистість» (до 70-річчя від дня народження), м. Кам’янець-Подільський, 17 березня 2021р.
- Круглий стіл «Доба, творчість, стиль, інтерпретації Віталія Нечитайла» (до 80-річчя від дня народження), м. Кам’янець-Подільський, 7 червня 2021 р.
- Всеукраїнська міждисциплінарна наукова конференція «Феномен Михайлини Коцюбинської в контексті доби»: до 90-річчя від дня народження (17, 18 грудня 2021 року, 11 січня, 1, 15, 22 лютого 2022 року, Кам’янець-Подільський, Вінниця, Київ, Чернігів, Оринин 2021, 2022).
- Круглий стіл «Полікарп Свідер – педагог, науковець, особистість» (до 100-річного ювілею), м. Кам’янець-Подільський, 05 квітня 2023 р.
- Круглий стіл «Народу рідному усе!» (до 130-річного ювілею Микити Годованця та 105-річчя Огієнкового університету) (м. Кам’янець-Подільський, К-ПНУ імені Івана Огієнка – Кам’янець-Подільський фаховий коледж культури і мистецтв, 26 вересня 2023 року).
- Досліджуємо літературу рідного краю: змістовна розмова про Патріарха Української Байки Микиту Годованця зі студентами коледжу економіки, права та інформаційних технологій (2023р.)
- Презентація
- Презентація наукового фонду лабораторії краєзнавства(2023).
- Круглий стіл: «Василь Стус у фокусі усної історії / оповіді: досвід глибинного інтерв’ю» (м. Кам’янець-Подільський, К-ПНУ ім. Івана Огієнка, 21 червня 2023 р.).
- Відкрита лекція із циклу щорічних лекцій пам’яті Івана Огієнка «…Я дивлюся на майбутнє оптимістично»: Кам’янець-Подільський період творчості П. Грунського – майбутнього гумориста Остапа Вишні (1919–1920)» у прочитанні Сергія Гальченка, старшого наукового співробітника Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України (Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, м. Київ – К-ПНУ ім. Івана Огієнка, м. Кам’янець-Подільський, 25 жовтня 2023 р.).
- Презентація книжки «Остап Вишня. Невеселе життя: документальна біохроніка» / упорядкування, вступна стаття та примітки Сергія Гальченка. Харків : Фоліо, 2022. 784 с. (Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, м. Київ – К-ПНУ ім. Івана Огієнка, м. Кам’янець-Подільський, 25 жовтня 2023 р.).
Діяльність студентської наукової проблемної групи
«Літературне краєзнавство Поділля»
Основні завдання проблемної групи – теоретичне обґрунтування та дослідження краєзнавчого матеріалу, пошукова робота у відповідній площині; системний аналіз літератури рідного краю як на практичному, так і на науковому рівнях; вивчення стану її викладання у практиці шкільного курсу літератури; розробка і наукове обґрунтування методичної системи вивчення літературного краєзнавства у курсі вітчизняної літератури у загальноосвітніх навчальних закладах та перевірка ефективності створеної методики, її психолого-педагогічного підґрунтя і методичного забезпечення на практиці. Об’єктом вивчення є література Поділля від давньої доби до сучасності.
Індивідуальні теми студентських досліджень
2015-2016 н.р.
1. | Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. | Гораш Тетяна |
2. | Образ Устима Кармалюка на сторінках світової прози. | Капріян Ірина |
3. | Образ Поділля у вітчизняних письменників. | Кушнір Тетяна |
4. | Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Підвишенна Оксана |
5. | Творчість М. Федунця. | Руснак Аліса |
6. | Подільські пререкладачі. | Садлій Богдана |
7. | Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. | Капріян Ірина |
8. | Творчість письменників-подолян у діаспорі. | Кушнір Тетяна |
9. | Гумористи Поділля. | Підвишенна Оксана |
10. | Представники дитячої літератури на Поділлі.
|
Руснак Аліса |
2016-2017 н.р.
1. | Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. | Базилюк Інна |
2. | Образ Устима Кармалюка на сторінках світової прози. | Драгомерецька Лілія |
3. | Образ Поділля у вітчизняних письменників. | Іванишин Христина |
4. | Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Грель Ольга |
5. | Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Дем’янова Юлія |
6. | Подільські пререкладачі. | Лісова Крістіна |
7. | Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. | Малішевська Наталія |
8. | Творчість письменників-подолян у діаспорі.
|
Мамчур Лілія |
9. | Гумористи Поділля.
|
Ходань Марія |
10. | Представники дитячої літератури на Поділлі.
|
Дем’янова Юлія |
2017-2018 н.р.
1. | Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. | Козярук Богдана |
2. | Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. | Кравчук Вікторія |
3. | Образ Поділля у вітчизняних письменників. | Курманська Ганна |
4. | Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Магеровська Тетяна |
5. | Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Максимів Мар’яна |
6. | Подільські пререкладачі. | Москалишена Тетяна |
7. | Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. | Козярук Богдана |
8. | Творчість письменників-подолян у діаспорі.
|
Магеровська Тетяна |
9. | Гумористи Поділля.
|
Москалишена Тетяна |
10. | Представники дитячої літератури на Поділлі.
|
Курманська Ганна |
2019-2020 н.р.
1. | Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. | Мисак Наталія |
2. | Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. | Міляр Катерина |
3. | Образ Поділля у вітчизняних письменників. | Пасєчнікова Аліна |
4. | Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Перебийносюк Ірина |
5. | Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Поп Наталія |
6. | Подільські пререкладачі. | Мисак Наталія |
7. | Подільська духовна семінарія та її випускники.
|
Міляр Катерина |
8. | Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. | Пасєчнікова Аліна |
9. | Творчість письменників-подолян у діаспорі.
|
Перебийносюк Ірина |
10. | Гумористи Поділля.
|
Поп Наталія |
11. | Представники дитячої літератури на Поділлі.
|
Перебийносюк Ірина |
2020-2021 н.р.
1 | Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. | Гуменюк Руслан |
2 | Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. | Кучер Анна |
3 | Образ Поділля у вітчизняних письменників. | Цегельник Діана |
4 | Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Довга Аліна |
5 | Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Бурса Карина |
6 | Подільські пререкладачі. | Гуменюк Руслан |
7 | Подільська духовна семінарія та її випускники.
|
Кучер Анна |
8 | Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. | Цегельник Діана |
9 | Творчість письменників-подолян у діаспорі.
|
Довга Аліна |
10 | Гумористи Поділля.
|
Бурса Карина |
11 | Представники дитячої літератури на Поділлі.
|
Цегельник Діана |
2021-2022 н.р.
1 | Подільська тематика у творчості вітчизняних та зарубіжних класиків літератури. | Білоткач Діана |
2 | Образ подільських визначних діячів на сторінках світової прози. | Городисько Зоряна |
3 | Образ Поділля у вітчизняних письменників. | Корчова Лілія |
4 | Діяльність Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Рудчик Оксана |
5 | Творчість поетів та письменників Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України. | Стойко Марина |
6 | Подільські пререкладачі. | Білоткач Діана |
7 | Подільська духовна семінарія та її випускники.
|
Городисько Зоряна |
8 | Письменники «розстріляного Відродження» та їх зв’язок з Поділлям. | Корчова Лілія |
9 | Творчість письменників-подолян у діаспорі.
|
Рудчик Оксана |
10 | Гумористи Поділля.
|
Корчова Лілія |
11 | Представники дитячої літератури на Поділлі.
|
Рудчик Оксана |
ПОДІЇ