13 травня 2025 року — день, що з болем нагадує про трагічну долю Миколи Хвильового. Саме цього дня 92 роки тому він покінчив із життям, залишившись митцем до останнього подиху. Цей вчинок і сама його постать стали символами епохи, що розривала творчу особистість між ідеологічним тиском і внутрішнім поривом до свободи.

У день цієї пам’ятної дати кафедра української та зарубіжної літератур і методик їх навчання Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка організувала Всеукраїнську студентську науково-практичну конференцію «Словесна творчість: інтерпретації на перехресті традицій і сучасності», приурочену 100-річчю Літературної дискусії (1925–1928).

Участь у конференції взяли й представники кафедри історії української літератури та компаративістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Яскравим прикладом активної наукової позиції молоді став виступ магістрантки спеціальності «Філологія. Українська мова та література» Вікторії КОМПАНІЄЦЬ, яка під час пленарного засідання представила доповідь на тему «Психологічні травми / перверсії у проєкціях патологічної прив’язаності до місця та (пост)імперських аберацій (на основі роману Е. Єлінек «Піаністка» й повісті «Венера в хутрі» Л. Захер-Мазоха)». Доповідь вирізнялася глибиною аналітики, сучасним критичним інструментарієм і сміливою інтерпретацією, що відгукнулось учасникам конференції. Іншими учасниками конференції стали здобувачки вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 2 року навчання спеціальності «Філологія. Українська мова та література» Вікторія ШИНЬКАРУК (тема — «Художні засоби моделювання жаху в українській та американській готичній короткій прозі (на матеріалі творів “Страшна помста” М. Гоголя та “Чорний кіт” Е. По)») та Іванна МАЗУР (тема — «Категорія жахливого в новелістиці Е. По та Х. Купрієнка: жанрова специфіка, функції, творчий метод (творами «Падіння дому Ашерів» та «Недобрий віщун»)». Науковий керівник — Любов Петрівна РАСЕВИЧ, кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри історії української літератури та компаративістики.

Організатори конференції — Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, кафедра української та зарубіжної літератур і методик їх навчання ТНПУ, доктор педагогічних наук, кандидат філологічних наук, проф. Наталія ГРИЦАК та доктор філософії з філології, асистент кафедри української та зарубіжної літератур і методик їх навчання  Олександр СТАРОСТА, а також кандидат філологічних наук, викладачка цієї ж кафедри Мар’яна ЛЮБІНЕЦЬКА — створили високий рівень академічного діалогу, поєднали традиційні теми з новітніми інтерпретаціями, забезпечивши інтелектуальний міст між минулим і сьогоденням українського літературного процесу.

Захід не лише вшанував пам’ять про Миколу Хвильового, ініціатора Літературної дискусії, з якою пов’язують гасло «Геть від Москви. Дайош психологічну Європу», а й засвідчив живу тяглість його ідей у сучасній філологічній думці.

Кафедра історії української літератури та компаративістики К-ПНУ ім. І. Огієнка дякує організаторам за запрошення та можливість долучитися до фахової розмови, що вкотре доводить: українське письменство — це не лише спадщина, а жива, мисляча і мислима традиція.