З ініціативи кафедри історії української літератури та компаративістики К-ПНУ 17-18 грудня розпочалось феноменальне явище всеукраїнського масштабу − ювілейні заходи до 90-річчя від Дня народження Михайлини Коцюбинської.

Міждисциплінарна науково-практична конференція має охопити пʼять локацій, повʼязаних із життєвим шляхом Михайлини Хомівни.

Початковим майданчиком конференції стала Вінниччина, а саме кафедра української літератури факультету філології та журналістики імені Михайла Стельмаха Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. До онлайнового пленарного засідання 17 грудня доєдналося понад 100 осіб, серед яких науковці, викладачі й студенти з різних куточків України, зокрема з Вінниці, Кам’янця-Подільського, Дніпра, Харкова.

Спікером наукового зібрання був професор Олег Рарицький, який окреслив актуальність, цілі та перспективи проведення конференції. Вітальне слово до учасників та гостей заходу виголосила завідувач кафедри української літератури, доцент Алла Віннічук. Із доповідями виступили відомі сучасні науковці й водночас рідні та знайомі Михайлини Хомівни: директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського, правнук М. Коцюбинського Ігор Коцюбинський («Михайлина Коцюбинська: текст, життя, доля»), заступник директора з наукової та видавничої діяльності, завідувач відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Сергій Гальченко («Михайлина Коцюбинська як джерелознавець-архівіст»), кандидат філологічних наук, доцент, Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського Ніна Поляруш («Нефікційний текст Михайлини Коцюбинської: спроба аналізу»), директор Вінницького літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського Лариса Кравченко («Артефакти Михайлини Коцюбинської у фондах Вінницького літературно-меморіального музею М.М. Коцюбинського») та інші.

До обговорення мали змогу долучатися всі присутні, що створювали атмосферу одночасно розкішно-наукової та живої товариської дискусії.

Наприкінці пленарного засідання було презентовано відеоролик про шістдесятників, який нікого не лишив байдужим.

18 грудня, як продовження циклу ювілейних заходів, було проведено онлайнову зустріч «У спогадах сучасників: слово про Михайлину Коцюбинську».

Зібрання пройшло у теплій спогадово-науковій атмосфері. Учасники мали змогу заслухати уривки унікальних листів Михайлини Коцюбинської з архівів музею шістдесятництваякі представила Олена Лодзинська.

Особливо зворушливими були розповіді друзів, родичів та знайомих ювілярки: Маргарити Довгань, Миколи Горбаля, Ігоря Коцюбинського та Наталії Загоруйко.

Упродовж усіх доповідей відчувався світлий дух Михайлини Хомівни, а учасники та гості вкотре відкрили для себе постать видатної літературознавиці, шістдесятниці, людини надзвичайного таланту й душевної висоти.

Заходи на пошану Михайлини Коцюбинської продовжуватимуться до 14 лютого! Попереду Чернігівський музей-заповідник Михайла Коцюбинського (11 січня), Камʼянець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (01 лютого) та Орининський ліцей Кам’янець-Подільського району Хмельницької області (15 лютого). Чекаймо на нові цікаві події!

Дарʼя Бановська, магістрантка 2 курсу факультету української філології та журналістики