13 листопада 2024 року студенти 3 курсу спеціальності 014 Середня освіта, першого (бакалаврського) навчально-наукового інституту української філології та журналістики, які вивчають дисципліну «Історія української літератури (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)» разом із старшою викладачкою кафедри історії української літератури та компаративістики Любов`ю Расевич й асистентом кафедри історії української літератури та компаративістики Олесею Трофимюк прослухали онлайнову лекцію  Світлана Кирилюк, кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, на тему  «“Мати таку свободу, щоби бути собі ціллю!..”: фемінізм Ольги Кобилянської», що відбулася в межах  відкритих лекцій ЇЇЛЕКТОРІЙ.

ЇЇЛЕКТОРІЙ «Творчині української дійсности» організований Музеєм жіночої та гендерної історії /Центром гендерної культури у партнерстві з Фондом імені Гайнріха Бьолля в Україні, експертним ресурсом Гендер в деталях, Українською асоціацією дослідниць жіночої історії, Інститутом Івана Франка НАН України та ГО «Бюро гендерних стратегій і бюджетування».

Мета лекції полягає в спробі розставити основні акценти щодо ролі й місця Ольги Кобилянської у феміністичному русі кінця ХІХ – перших десятиріч ХХ ст., а також зʼясувати вплив феміністичних ідей на її творчість.

Завдання лекції у тому, щоби в рамках розмови окреслити й спростувати зужиті штампи й стереотипи в оцінці творчої особистости Ольги Кобилянської (1863–1942) – письменниці, яка відкриває перед читачем цілий ряд проблемних рівнів, котрі стосуються кшталтування людини загалом і національної особистости — чоловічої і жіночої — зокрема, репрезентуючи власну індивідуальну філософію в рамках світу, що модернізується. 

Під час лекції було розглянуто важливі питання :

  • Яким був шлях юної Кобилянської до фемінізму (від читацьких захоплень до усвідомлення власної самодостатности як особистости й письменниці)?
  • Чи була Кобилянська в повному значенні слова феміністкою і чому тодішня критика так гостро зреагувала на появу в її творах «нової» жінки?
  • У чому полягають основні вияви й характер діяльности Кобилянської як феміністки?
  • Якою сьогодні бачимо письменницю і громадську діячку Ольгу Кобилянську в колі тодішнього жіноцтва Буковини, Галичини й «великої» України?
  • Яка роль феміністичних позицій Ольги Кобилянської в сучасному рецепційному полі?

Пані Світлана ґрунтовно окреслила ключові питання, покликані розкрити феномен життя і творчої діяльности Ольги Кобилянської з позицій причетности її до жіночого руху та перебування в полі цих ідей.

Тож дякуємо пані Світлані  Кирилюк за плідну й цікаву співпрацю!